Burun Estetiği


Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği ile burnun anatomik özelliği korunarak doğal burun görünümü kazandırılabilir. Rinoplastinin amacı, burnun şeklinde, genel görüntüsünde ve yapısında değişiklik yaparak yüz ile orantılı hale getirebilmektir. Burun estetiği ameliyatının açık veya kapalı teknikle uygulanmasının, hastanın burun şekline ve istediği modele, burnun iç sorunlarına ve doktorun tercihine bağlı olarak değiştiği söylenebilir. Açık burun estetiği tekniği, burun ucunda ve kıkırdak çatıda sorun fazlaysa uygulanır. Kapalı burun estetiği tekniğinde ise burun ucunda aşırı şekil bozukluğu yoksa uygulanabilir.

Rinoplasti - Burun estetiği

Burun estetiğinde amaç, burnun yapısında değişiklikler yapmak, yüz ile uyumlu görünüm kazandırarak doğal bir görünüm ortaya koymak ve burunda iç sorun yaşanıyorsa bu problemleri ortadan kaldırmaktır Burun estetiği ameliyatında burun delikleri veya kemer diye tabir edilen kısmın şekli değiştirilebilir, büyütüp küçültülebilir, burun ucu daha kalkık, daha dar veya daha geniş şekil verilebilir. Burun kemiği eğriliği oldukça sık görülen bir durumdur. Deviasyon adı verilen bu eğrilik derecesi hava yollarını tıkayacak kadar büyük ise nefes alma zorluğu yaşanır. Bu soruna yol açan eğrilikte, burun estetiği ameliyatı gerçekleştirilir. Böyle bir sorun karşısında yaşanan duruma septoplasti denir.    
Burun estetiği ameliyatı yaptırmak için bu özelliklerin hangisine sahipsiniz?
 • Simaya oranla burun geniş ya da uzundur.
 • Burun ucu yan görünümden bakıldığında düşüktür.
 • Burun delikleri burun yapısının genel yapısına uygun değildir.
 • Burun kemiği kırık veya eğri durumdadır.
 • Burun ile dudak arasındaki açı çok dar veya çok geniştir.
 • Burunda bariz görünen bir asimetri olabilir.
 • Burnun şekli herhangi bir darbeye karşı değişmiştir.
   
Burun Estetiği Ameliyatı
 
Burun estetiği ameliyatı, hastanede gerçekleşir ve genel anestezi ile bir ila beş saat aralığında sürer. Hastanede yatmayı gerektirmeyen operasyon sonrasında bir hafta kadar burnu oturmuş bir şekle getirmek için atel takılır. Nefes almakta zorlanılacağı düşünüleceğinden tampon kullanılması tercih edilmez. Gerektiği durumda ise silikon kanallı tampon kullanılması uygun görülür.
  Burun estetiği ameliyatı sonrasında burun ve gözaltı çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir; bu süreçte üç ila beş gün içinde iyileşme gerçekleşir. Kişi dışarı çıkıp gezebilir, işine gidebilir. Burnun son halini alması da kişiye bağlı olarak ortalama altı ile bir yıl arasında sürebilir.   Burun estetiği ameliyatında önemli olan, kişinin simasına uyumlu bir burun oluşturmaktır. Bunun için yüzünü genel hatlarıyla iyi tanıyan ve ne istediğini bilen hastalar, doktorlarıyla iyi bir iletişim kurmaya özen göstermelidir.   Burun estetiği ameliyatının ardından burnun son şeklini belirleyen önemli etkenler kişinin kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve cilt yapısı ve iyileşme sürecidir. Hasta ameliyat öncesinde isteklerini belirtir, kimisi genelde daha doğal ve düz tercih ederken kimi hastalar da kalkık ve gösterişli ister. Özetle burun estetiği ameliyatının başarılı geçtiğinin kanıtı burnun doğal görünümüdür  

Burun estetiği ameliyatı süreci

  Burun ucu düşükse, burun büyük ya da küçükse, ön profilden bakıldığında normalden geniş gözüküyorsa veya eğriyse, burun deliklerinde sorun varsa, burundan nefes alıp vermede zorluk çekiliyorsa burun estetiği ameliyatı iyi bir çözümdür. Burun estetiği ameliyatlarında amaç, hastanın yüzüne uyumlu, oldukça doğal görünümlü burunlar oluşturmaktır. Kullanılan araç ve gereçlerin doğru kullanımıyla ameliyatın ardından yaşanacak şişlikler ve göz çevresindeki morluklar daha az olur. Kişi kendi fotoğrafı ve burun estetiği ameliyatı sonrasında alınan sonucu hakkında az çok tahminde bulunabilir. Buna doktor ile birlikte karar verilerek, üzerinde konuşulacak hususlar hakkında bilgi alınır ve bu bire bir sonuç alınamayacağının bilincine varılması açısından faydalı olur. Burundaki eğrilik, kazara alınan darbeler, konka büyümesi gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durumlarda Burun estetiği ameliyatıyla estetik görünüm kazandırılır, ayrıca problemler de çözüme kavuşur. Bunların dışında burunda genel bir sıkıntı yoksa sadece burun ucunda sarkıklığı, kalınlık, aşağıya doğru düşüklük gibi sebeplerden burun estetiği ameliyatı gerçekleştirilebilir. Bu ameliyat da tip-plasty diye adlandırılan yalnızca burun ucuna uygulanan küçük bir müdahale ile kemik yapısına dokunmadan düzeltilebilir. Burun estetiği ameliyatının sonrasında tampon kullanılması tercih edilmediği için daha rahat nefes alınılabilir ve hastanede yatmaya gerek kalmayabilir  

Burun ucu estetiği ve önemi

  Burun solunum görevini yerine getirdiği için ve görünüm açısından da yüzün orta kısmında yer aldığı için büyük önem arz eder.   Burun estetiği ameliyatı için yapılan çalışmalarda her şey çok iyi ve incelikle planlanarak uygulanır. Uzun, geniş, dar ya da yuvarlak burnu olan kişiler mükemmel bir buruna sahip olma isteği yerine yüzlerine özel doğal görünümlü olarak planlanması gerekmektedir.   Burunestetiği ameliyatının yapıldığı belli olmayan ve yüze uyumlu bir burun şekli, çok fazla tercih edilen operasyondur. Yirmili yaşlar küçük ve kalkık burun isteseler de belli bir yaş üzerindeki kişilerde çok fazla değişiklik tercih edilmiyor. Bu yaş grubunda daha çok burun ucuna yapılan küçük bir ameliyat isteniyor. Burun ucunun sivri, kalın, eğik, sarkık, geniş olması gibi görünümlerde uygulanan burun estiği ameliyatı oldukça basit bir uygulamadır. Burnun hiçbir yerine dokunmadan yalnızca uç kısmındaki kıkırdak dokuya yapılan küçük bir uygulamadır.   Burnun uç kısmındaki kıkırdaklar kimi hastalarda birbirinden ayrı ve büyük olabilme durumuna Bulböz Burun (Bullbous Nose) denilmektedir. Karşıdan bakıldığında burun ucu ortadan ayrıkmış gibi görünür.   Burun kanatlarının büyük olması, burun deliklerinin de çok geniş görünmesine sebep olur. Aynı zamanda burun kanatlarında asimetri varsa, bu durum hastanın burun estetiği ameliyatına uygun olduğunu gösterir.   Burun ucu aşağı doğru normalin dışında olacak şekilde eğimliyse hastanın nefes almasında sıkıntıya yaratır. Bu durumda da yine tip plasty uygulaması ile çözüm bulunur.   Burun ucu kıkırdaklarının yeniden şekillendirilmek için, açık burun ameliyatı adı verilen basit bir uygulama gerçekleştirilir. Yirmi ila yirmi beş dakika süren ameliyat sınırlı uyuşturma ile hastanede ameliyathane ortamında yapılır.   Bu uygulama burun ve dudak açısını iyi ayarlamak bakımından iyi bir tekniktir. Alçı ve tampona gerek olmaksızın nefes almada da sıkıntı yaşanmamaktadır. Burun ve göz çevresinde morarma ve şişlik olmaz, oluşabilecek ödem de kısa sürede geçer. Kişinin hastanede kalmasına gerek olmadığı gibi sosyal yaşantısına ve işine de kısa sürede dönebilir.      

Burun estetiği ameliyatı ve ardından yaşananlar

    Burun dış görüntüyü ve imajı oluşturan ayrıca yüzde göze çarpan ilk organ olduğu için ve nefes alma görevini üstlendiği için oldukça önemlidir.   Burun estetiğinin hastaya özel olarak planlanması ve uygulanması gerekir. Rinoplasti (burun estetiği ameliyatı) yöntemi ile doğal görünüm sağlanır ve sağlık açısından yaşanan sorunlar ortadan kalkar.      

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

    Burun estetiği ameliyatında yüz ile burnun uyumlu hale getirilmesinin yanı sıra hastanın yaşadığı sağlık probleminin de aşılmış olmasını sağlar. Burnun büyüklüğü ve şeklinde hatta en çok karşılaşılan eğri kemik sorunlarında değişiklikler yapılır. Bu sorun dışarıdan da göründüğü için ve nefes almakta da zorluk çekildiği için burun estetiği ameliyatını gerektirmektedir. Rinoplasti yöntemi sayesinde bir ameliyat ile hem eğri kemik düzeltilir hem de nefes alma problemi ortadan kaldırılarak doğal bir görünüm kazandırılır. Burun estetiği ameliyatıyla burun küçültülebilir ya da büyültülebilir, kısaltılabilir veya uzatılabilir. Aynı zamanda burun delikleri de küçültülebilir, kemer üst kısmındaki kemik yapısı küçültülüp daha oyuk bir görünüm verilerek, kalkıklığı fazlalaştırılabilir.
Burun estetiği ameliyatları burnun fonksiyonel, nefes alma, dış görünüş ya da gereksinimlerini karşılayan bir yöntemdir. İstenilen amaç, dışarıdan bakıldığında anlaşılmayan hastanın yüzüyle uyumlu doğal görünümlü bir burun oluşturmaktır.    
 
Burun estetiğine için uygun bir hasta mısınız?
  Burun yapısı kazaya uğradıysa ya da darbe yediyse, yüz yapısına göre uzun ya da geniş ise, burun kemiğinde kırık ya da eğrilik var ise, yan taraftan bakıldığında burun ucu düşük görünüyorsa, burun delikleri normalden büyük veya küçük ise burun estetiği ameliyatı ile istenilen görüntüye sahip olunabilir.    
Burun estetiği ameliyatının ardından yaşananlar
  Burun estetiği ameliyatı genel anestezi yöntemi ile gerçekleştirilir ve ameliyatın ardından genel olarak yalnızca hafif bir ağrı olmaktadır. Burun estetiği ameliyatının sonrasında burna yerleştirilen alçı bir hafta kadar durur ve şekli korumak amacıyla yerleştirilir.   Burun ve göz çevresinde işlik ve morluk olabilir, yalnız ağrı çok fazla olmaz. Şişlik ve morluğu aza indirgemek için soğuk kompres yapılabilir. Meydana gelen şişlik ve morluk bir süre sonra dağılır, hatta on gün içerisinde tamamen ortadan kalkar.   Böylece burun estetiği ameliyatı sonrasında yüze uyumlu doğal bir buruna sahip olunur.    

Burun tıkanıklığı ve sebepleri

Burun tıkanıklığı değişken zamanlarda ve çeşitli sebeplerle meydana gelebilir. Mevsimsel olan burun tıkanıklığı alerjik rinit diye adlandırılan ve genellikle ilkbaharda çiçek polenlerinin havada uçuşmasından dolayı ortaya çıkan tepkisel burun tıkanıklığıdır. Çeşitli ilaçlarla önlenebilecek bir rahatsızlıktır. Yalnız daimi olan burun tıkanıklığı ise, burun kıkırdağındaki eğrilikler ya da burun içindeki hava sirkülasyonunu sağlayan konka diye adlandırılan burun içi etlerin büyüklüğü nedeniyle burundan nefes alamama sorunudur. Kronik olan bu burun tıkanıklığı tedavisinde genellikle cerrahi yöntemlerle çözüme gidilir. Burun etlerinin büyüklüğü anlamına gelen ve "Konka hipertrofisi" diye adlandırılan bu sorun, radyo frekans veya lazer yardımıyla küçültme yapılarak tedavi edilebilir.
Rinoplastinde (burun estetik) gerçekleştirilen dört ana kaide şunlardır:
 1. Yüz hatlarına uygun ve sosyal yaşamda çoğu kimse tarafından beğenilmelidir. Ayrıca yuvarlak yüzle oval yüze uygulanan burun aynı yapılmamalıdır.
 2.   Yapılan operasyon kalıcı olmalı, zamanla değişiklik göstermemeli hatta tekrar düzeltilecek bir durum yaşanmamalıdır.
 3.   Mükemmel bir görünüme kavuşsa da herkesin anlayabileceği bir burun estetiği ameliyatı olmamalı; doğal durmalıdır.
 4. Burun organının nefes alma görevinde olduğu göz ardı edilmemelidir. Mükemmel bir buruna sahip olunsa da soğuk havayı ısıtan, kuru havayı nemlendiren bir organ olduğu unutulmamalıdır.
Burun estetiği ameliyatının ardından dikkate alınması gereken önlemler şunlardır:
 
 • Burun estetiği ameliyatından sonra dört saat geçince hafif ve ılık gıdalarla beslenilmeli.
 
 •  Burun estetiği ameliyatının ardından hastaya yirmi dört saat hatta gerektiğinde kırk sekiz saat boyunca on dakika boyunca bir poşet içine konmuş buzlarla masaj uygulanır.
 
 • Burun estetiği ameliyatının ardından burun içinde herhangi bir kabuklanma gibi sorunla karşılaşılırsa hekimin reçete ile uygun gördüğü içinde deniz suyu yer alan spreyler ve kremler uygulanabilir.
 
 • Ameliyatın ardından tampon takıldıysa iki üç gün içerisinde alınır. Sprey ve krem kullanılma işlemi devam eder. Tampon çıkarıldıktan sonra burun tıkanabilir, bu durum dokuların şişmesiyle alakalı olabilir. Hekimin verdiği sprey ve kremler bu sorunu çözmektedir.
 
 • Burun estetiği ameliyatının ardından 1 hafta boyunca mimik hareketlerinden ve kahkaha derecesinde gülmelerden kaçınılmalıdır.
 
 • Burun ucuna takılan termal splint suya dayanıklı olduğu için burun estetiği ameliyatının ardından banyo yapılabilir. Tabii vücudun yıkanmasında sakınca yoktur; fakat tamamen su temasından kaçınıp kafa geriye doğru tutularak kuaförde yıkatılması daha faydalı olacaktır.
 
 • Burun estetiği ameliyatı sonrasında bir hafta sonra burundaki atel çıkarılır ve burun ucundaki dikişler alınır. Burna üç ila yedi gün arasında kalacak durumda bandaj kullanılması uygundur. Bandaj kullanım süresi geçtikten sonra eğer hekim tavsiye ediyorsa parmaklarla masaj yapılması gerekmektedir.
   
 •  Burun estetiği ameliyatının ardından bir ay süresince güneşli ortama çıkılmamalı, altı ay boyunca da olası kaza ve darbelere karşı spor yapılmamalı, ayrıca gözlük takılmamalıdır. Aynı zamanda güneş şişliğe ve deride kalınlaşmaya sebep olabilir.
   
 •  Burun estetiği ameliyatından sonra oluşan morluklar bir hafta içerisinde yok olmaktadır. Şişliklerin tamamen ortadan kalkması ise, en son burun ucu ve kökünde altı ayı bulabilmektedir. Burnun tam olarak son şeklini alarak iyileşmesi altıncı ay ile bir yılın sonunda gerçekleşmektedir.
 

Burun Estetiği (Rinoplasti) ücreti

  Burun estetiği ücretleri, kişinin daha önce burun estetiği ameliyatı geçirip geçirmediği, burundaki şekil bozukluğu, burundan nefes alma sorunlarının olup olmadığı ile alakalı olarak doktor ile yapılan görüşme sonucunda belirlenmektedir. Tabii bu ücret burun estetiği ameliyatının süreciyle değişkenlik gösterebilir. Bu sürecin sebepleri arasında burun estetiği ameliyatıyla alakalı kıkırdak veya kemik kayıpları ya da yaşanabilecek travma vs. gibi sorunlar olabilir.
Burun estetiği ve ameliyatı

Burun estetiği ve ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı nedir ? Estetik yıllardan beri var olan bir kavram olmakla beraber son dönemlerde çok sıkça karşımıza çıkmaya başlamıştır. Gerek kadın, gerek ise erkeklerin yaşamında önem taşıyan konulardan biri halin gelmiştir. Bunun en temel iki nedeni vardır. Bunlardan ilk
Devamını Okuyun →
Burun estetiği ameliyat sürecleri

Burun estetiği ameliyatı süreci

Burun estetiği ameliyatı          Burun  estetiği ameliyatı, genel anestezi ya da sedasyon-lokal anesteziyle yapılabilen, öncesinde yapılan detaylı analizler ile burnun var olan görüntüsünün değiştirilmesi amaçlanan bir operasyondur. Burun estetiği planlaması için kişinin farklı
Devamını Okuyun →
Op. Dr. Abdülkadir Göksel

Yüz ifadesinde burnun önemi

Burun estetiği ve önemi   Birçok kişi ilk tanışma anında insanların kendilerini soğuk, sinirli ya da ulaşılması zor bulduğunu hisseder. Aslında siz ne kadar cana yakın ve kolay anlaşılabilir bir kişilik olsanız da yeni tanıştığınız kişiler sizi ilk olarak dış görünüşünüze göre  y
Devamını Okuyun →

Ameliyat olacak gençlerin ailelerine öneriler

Burun Estetiği Ameliyatı    Ergenlik dönemindeki çocuğunuz burun şeklini beğenmiyor ve giderek bunu takıntı haline mi getiriyor? Burun şekli nedeniyle kendisini güzel bulmuyor ve giderek içine kapanıp sosyal ortamlardan kaçıyor mu? Siz ve çevresindekiler bir sorun görmezken çocuğ
Devamını Okuyun →

Ameliyat öncesi psikolojik destek alınmalı mıdır?

Burun estetiği ameliyatı öncesi psikolojik destek alınmalı mıdır? Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası dönemde kişinin psikolojik durumu oldukça önemlidir. Burun estetiği ameliyatı özellikle iyileşme süreci uzun ve sabır gerektiren bir prosedürdür. Hastanın beklentileri doktor t
Devamını Okuyun →

Burun ucu estetiği nedir?

Burun ucu estetiği nedir? Sadece burun ucundaki şekil bozuklukları için yapılan ve burnun kemik çatısında hiç bir işlem yapılmayan burun estetiği ameliyatlarına Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) adı verilir. Tip plasti ameliyatlarında şişlik ve morluk neredeyse hiç gözlenmez. Üstelik  s
Devamını Okuyun →

Ameliyat Sonrası Bakım

Burun estetik ameliyatı sonrası bakım nasıl olmalıdır? Burun ameliyatları sonrasında eskiden uygulanan klasik gazlı bez tampon uygulaması yapmamaktayız.  Burun içerisine yara stabilizasyonu için yerleştirdiğimiz silikonlar sayesinde hastalarımız rahatça nefes alabilmektedirler. Ameliy
Devamını Okuyun →

Burun estetiği ameliyatı ve gülüş

Ameliyat sonrası koku alma kaybı olur mu? Çok nadir de olsa burun ameliyatları sonrasında koku alma konusunda sorun yaşanabilmektedir. Ancak bu durum neredeyse hiç görmediğimiz bir durumdur. Ameliyat sonrasındaki erken dönemde yaşanan koku alamama problemini burun fonksiyonalitesinin
Devamını Okuyun →

Burun dolgusu nedir?

Burun estetiği ve burun dolgusu nedir ? Burundaki çukur alanları doldurarak burun şeklini düzeltmeyi sağlayan yönteme burun dolgusu adı verilir. Günümüzde dolgu materyali olarak en emniyetli ve doku uyumu en iyi malzeme ‘Hyaluronik Asit’tir. Bu madde bağ dokumuzun temel ya
Devamını Okuyun →
Burun estetiği nedir

Doktor seçimi nasıl olur ?

Burun Estetiği Hakkında Merak Ettiğiniz Soruların Yanıtları Burun estetik ameliyatındaki en önemli ve zorlu bölüm doktor seçimidir. Burun estetik cerrahisi ince bir cerrahi yetenek gerektirmesi yanında, estetik bakış açısı ve yüz analizi konusunda deneyim gerektiren özel bir alandır.
Devamını Okuyun →