Deviasyon

Deviasyon

(Nasal septum deviasyonu)

Burnun orta duvarında yer alan kıkırdak ve kemiklerin eğri olması durumunda hava delikleri tıkanır. Solunum güçlüğü çekilmesini de beraberinde getiren eğrilik ancak cerrahi müdahale ile düzeltilebilmekte, bu durumda devreye Deviasyon ameliyatlarıBurun ameliyatı girmektedir. Eğrilik anlamına gelen deviasyon kelimesi yapılan cerrahi müdahaleyi tam olarak ifade etmez. Bu nedenle tıpta burun eğriliğinin düzeltildiği ameliyatlar Nasal Septum Deviasyonu olarak tanımlanır.

Burun eğriliğinin belirtileri nelerdir?

Septum deviasyonu yani burun kemiğinin ve kıkırdağının eğri olması burun tıkanıklığı ve baş ağrısı başta olmak üzere pek çok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Horlama, yorgunluk, koku alma güçlüğü, burunda kuruluk hissi, kabuklanma veya kanama, ağız kokusu, geniz akıntısı ve burun şeklinde bozukluk en sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alır.

Deviasyon ameliyatı hangi durumda zorunludur?

Halk arasında bir hayli yaygın olan septum deviasyonu her zaman cerrahi müdahale gerektirmez. Şayet burun orta duvarındaki eğrilik sağlık sorunlarını beraberinde getirmiyorsa ameliyat gerekmez. Ancak uyku sağlığından günlük yaşam kalitesine kadar bireyi pek çok açıdan rahatsız eden bir durum söz konusu olduğunda ameliyat zorunlu hale gelmiş demektir.

Deviasyon ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Maksimum 1 saat içerisinde tamamlanan ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında hasta aynı gün taburcu edilir. Rino İstanbul tarafından gerçekleştirilen ameliyatında tampon uygulaması yapılmadığı için hastanın rahatsızlığı minimuma indirgenir. Uygulanan Hiloterapi maskesi sayesinde  ameliyat sonrası şişlik, morarma ve ağrı olmamaktadır. Cerrahi müdahaleden 3 gün sonra kontrole gelen hasta, ameliyatın 5 gün sonrasında günlük hayatına tam olarak dönebilir.

Kulak Burun Boğaz
Kulakburunbogaz.com'a Hoşgeldiniz; Size daha hızlı yanıt verebilmemiz için, hangi konuda bilgi almak istediğinizi belirtir misiniz?
WordPress Image Lightbox