Burun estetiği ve ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı nedir ?

Estetik yıllardan beri var olan bir kavram olmakla beraber son dönemlerde çok sıkça karşımıza çıkmaya başlamıştır. Gerek

Burun estetiği nedir

Estetik burun ameliyatı görseli

kadın, gerek ise erkeklerin yaşamında önem taşıyan konulardan biri halin gelmiştir. Bunun en temel iki nedeni vardır. Bunlardan ilki sağlık şartlarının gerektirmesidir. İkinci neden ise zorunluluklardır. Yani yaşanan bir sağlık sorununa istinaden yapılması zorunlu hale gelen müdahalelerdir. Örneğin kişinin geçirdiği bir kaza sonrası vücudunun herhangi bir yerinde oluşan sorun nedeniyle estetik dediğimiz plastik cerrahi yöntemlerine başvurulabilir.Plastik cerrahinin halk arasındaki ifadelendiriliş biçimi estetiktir ve birçok alanda estetik yapılabilmektedir. Yüz, burun, göğü vb. birçok plastik cerrahi yöntemi mevcuttur. İşte bu estetiklerden biri de burun estetiğidir. Peki nedir burun estetiği? Biz bu yazıda bu sorunun yanıtı vermeye çalışacağız. Burun estetiği veya rinoplasti, buruna kalıcı şekil verme, burun şeklini düzeltme ve estetik olarak burun şeklini değiştirme anlamını taşır. Tıp dilinde rinoplasti, burun estetiği ameliyatı anlamına gelir. Burun ameliyatında burun tıkanıklığına neden olan burun eğrilikleri ( deviasyon ), burun eti büyümesi ( konka hipertrofisi ) , ve sinüzit ayrıca cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

Burun estetiğinin en temel nedeni sağlık sorunlarıdır. Burun içinde yer alan bir et vb. durumla buruna müdahale etmek gerekebilir. Bazen burunda doğuştan ya da sonradan oluşan eğrilikler vardır ve bu kişiyi çok rahatsız edebilir. Bu tür durumlarda burun estetiği yaptırmak sağlık açısından bir zorunluluktur. Burun estetiğinde en temel amaç burunun yüz üzerinde yer alan orantısız görüntüsünü ortadan kaldırmaktır. Yani estetik olarak görüntünün düzelmesine temel bir katkısı vardır. Burun ameliyatından burun estetiği biraz daha farklıdır ve olayın ikinci aşaması olarak kabul edilebilir. Burun ameliyatı sağlık sorunları nedeniyle yapılması gereken basic ameliyatlardır ancak burun estetiği bazen bu ameliyatlardan sonra karşımıza çıkabilen bir ikinci adımdır ve yapılan ameliyatın daha özel sonuçları doğurması için yapılırlar. Bazen ise keyfi olarak yapılır. Zira kişi kendisini çok güzel bulmasına rağmen burnunu beğenmemektedir, bu durumda da bir plastik cerrahına giderek gerekli burun estetiğini yaptırır. Estetik burun ameliyatı    yüz gelişimi tamamlandıktan sonra yapılabilir.

Burun estetiği ve ameliyatı

burun estetiği

 

 

 

 

Bu sınır kabaca genç kızlarda 16-17 yaş, erkeklerde ise 17-18 yaş olarak verilebilir. Burun estetiği ameliyatta yapılması gereken işlemlere göre 1.5- 2.5 saat sürer. Burun ameliyatında burun üzerine konan termoplastik kalıp, burunda 7 gün kalır. Burun estetiği genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilmektedir.Ameliyat burun delikleri içinde yapılan kesiklerden yapıldığından ameliyat sonunda görünür olarak  bir yara izi kalmaz. Geniş burun kanatlarının daraltılması ve burun deliklerinin küçültüldüğü durumlarda ise burun kanadı kıvrımlarında kalacak şekilde 5-6 mm uzunluğunda kesiler olmaktadır, ancak bu izler tam kıvrım yerinde olduğundan dikkat çekmemektedir. Burun estetiği ameliyatı ortalama iki saat sürmektedir. Burun ameliyatı risk taşımayan bir ameliyattır e sonrasında kişi rahatlıkla yaşamına devam eder sadece bir süre burnunun sargılı kalması gerekmektedir ve ama bu durum kişinin herhangi bir sorun yaşamasına neden olmamaktadır. Kişi bu cerrahi müdahaleden sonra rutin yaşamına devam edebilir. Bir süre doğal olarak şişlikler, ağrılar olacaktır ama bu da gün be gün azalarak iyileşmeye bağlı olarak düzelmektedir. Burun estetiği mutlaka bir uzman doktora yaptırılması gereken bir ameliyattır. Ülkemizde plastik cerrahinin bu kadar popüleşmesiyle birçok uzman otaya çıkmakla eğer bu işlemin yapılması gerekiyorsa mutlaka bu konuda uzmanlığı olan, iyi bir okuldan mezun olmuş ve sağlam referansları olan uzman hekimler tercih edilmelidir.

Burun estetiği yaptırılması zorunlu olan durumlar nelerdir?

Burun gelişme dönemleri olan çocukluk ve ergenlik dönemde buruna gelen darbeler ve travmalar, ileriki yaşamda burunda şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde spor yaralanmaları burun yapısını bozmakta ve burun kemiği eğriliği oluşumuna neden olmaktadır. Ülkemiz insanlarının burun yapısı genellikle iri ve kemikli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden burun eğriliği daha sık görülmekte ve kırık burun vakalarıyla çokça karşılaşılmaktadır. Eğrilikler kimi vakalarda gözle görülmez ve muayeneyle tespit edilmektedir.  Burundaki bu tür deformasyonları kaderci bir anlayışla karşılayıp, öyle yaşamaya devam etme eğilimindeyiz. Aslında bunların tedavisi burun estetiği ameliyatıyla yapılmaktadır.

Burun estetiği ameliyat sürecleri

Burun estetiği

Eğri ve kırık burun nefes almayı güçleştiriyor ve bundan dolayı burun estetiği ameliyatı yapılmaktadır.Eğri ve kırık burnun diğer nedenlerini şöyle sıralayabiliriz: Doğuştan eğrilik, trafik kazaları, yanlış yapılan ameliyatlar birtakım sekonder cerrahi, tıbbi işlemler sonrasında görülen şekil bozuklukları… Bu tip bozuklukları olan, eğri burnu olan hastalar genellikle nefes alma güçlüğü de yaşamaktadır. Sağlıkla nefes alamama kişinin hayatını direkt ve dolaylı olarak olumsuz etkiler. Uykuda rahat nefes alma, kaliteli uyku uyuma, spor yapmanın önünde ciddi bir engel teşkil eder. Rahat nefes alamamak kişinin ruh halini etkiler ve özgüven bunalımına neden olur. Dolayısıyla burun estetiği işlemiyle yapılacak bir müdahalede, hem eğriliği ve çökmeyi düzeltirken hem de nefes yolu açılır. Müdahaleyi yapacak tecrübeli bir hekim mutlaka bunları göz önüne alarak planlama yapar. Burnu eğer bir binaya benzetirsek, buna ait taşıyıcı kolonları kıkırdak yapıları oluşturmaktadır.

 

Darbeli burunda ya da sekonder burun dediğimiz daha önce yapılan ama eksik ya da hatalı gerçekleştirilen ameliyat sonrasında kıkırdak yapılarda eğrilme, eksiklik ve buna bağlı çökmeler ortaya çıkmaktadır. Doğuştan gelen burun eğriliğin de orta duvar olarak adlandırılan septum eğrilikleri bazen burun dış görüntüsüne de yansımaktadır. Tedavi için yapılan burun estetiği ameliyatında hedefler bellidir. Eksik olan parçalar tamamlanır. Eğer kıkırdak dokuda bir eksiklik varsa, bu kendi vücudumuzdan doğal olarak alınıp yerine konur, eğri parçalar, özel yöntemlerle düzeltilir. Kıkırdak ihtiyacı burnun tabanından, kulak kıkırdağından ya da kaburga kemiklerinden alınmak yoluyla karşılanır.  Septum ve yan burun kemiklerindeki eğrilikler özel tekniklerle düzeltilir. Burundaki eğrilik ya da kırığın boyutları önemlidir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonda hasta acı ya da ağrı hissetmez. Operasyon 2-3 saatte tamamlanır. Hasta 1 gün sonra taburcu olur. Burnun dış kısmında iz olmaz. Çünkü burun içinden müdahale edilir. Ameliyat sonrasında oluşacak morluk 7 gün içinde yok olur. Şişliklerin kaybolması 2 haftanın sonunda gerçekleşir. Burnun tam olarak iyileşmesi için 3 ay ila 6 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. Bunlar yapıldığı için hasta artık daha düzgün ve daha kaliteli nefes almaya başlar. Uykuda rahat nefes alır verir, spor yapmanın keyfini çıkarır ve özgüveni yerine gelir.Burun ameliyatı için alt yaş sınırı vardır bu sorunun yanıtı şu şekildedir.

Dr. Göksel Kanal D Doktorum Programında

Çok acil bir burun eğriliği ya da kırık burun durumu yoksa kadınlarda 17, erkeklerde 18 yaşından itibaren eğri ve kırık burun estetik ameliyatı yaptırılabilir. Çünkü vücut, gelişimini bu yaşlarda tamamlamış olur. Ama eğer gençte ya da çocukta çok acil bir durum varsa bu süre beklenmez.Fakat burada asıl önemli olan konu bu rahatsızlığın ihmal edilmemesi gerektiğidir Eğri burun, hastanın kaderi değildir. Bu konuda deneyimli doktorların tedavi yollarıyla hastalar bu sorunlarından rahatlıkla ve kurtulabilirler.  Burun estetiğinin zorunlu olduğu durumlarda asıl olan kişinin en doğru biçimde sağlığına kavuşmasıdır.

Burun estetiğinin sağlık açısından önemi nedir?

 Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası daha çok genç kesim tarafından tercih edilir. Burun estetiğinin asıl nedeni burnumuz yüzümüzü tamamlayıcı bir organ olduğundan küçük bir pürüz dahi olsa dikkat çeken bir faktör olarak ortaya çıkar. Görsellik yönünden güzel görünmek isteyen genç kesim burun estetiği yaptırmak ister. Burun estetiği kişiye güven sağlar, öz güveni geliştirir. Burun estetiği sağlıklı mıdır ve ne zaman yapılmalıdır? Burun estetiği yaptırmak istiyorsak bu sorular hakkında kesin bilgi sahip olmalıyız. Burun estetiğini 18 yaşından sonra yapılmalıdır. Çünkü burun kemik gelişimi 18 yaşına kadar devam eder ve 18 yaşından sonra

Kulak burun bogaz

Burun estetiği öncesi ve sonrası

tamamlanır. 18 yaşından sonra yapılan burun estetiği kalıcı etki sağlar. Burun estetiği sonucu oluşan düzgün burun mükemmel görünmenizi sağlar. Daha güzel bir görünümde olmanız toplumda dikkat çeker ve sosyal hayatınızı etkiler. Burun estetiğini nedenleri; daha çok burun tıkanması, solunum da zorlanma, burun eti büyümüş ve kaza sonucu oluşan kırık veya şekil bozukluğu olanlara tavsiye edilir. Yani Burun operasyonları sadece güzellik açısından değil sağlık açısından da önem kazanmaktadır. Nitekim nefes alma fonksiyonlarını yerine getiremeyen bir burun  birçok hastada yaşın ilerlemesi ile  kalp ve ciğer hastalıkları sorunlarını da ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunun cevabı hastanın şikayetleri ve burun yapısına bağlı olduğunu belirtebiliriz.

Burunda çeşitli nedenlerle hava akımını engelleyen hastalıklar, burun tıkanıklığına neden olabilir. Bunlar arasında kronik şikayetlere yol açan; burun kemiği eğrilikleri, burun etlerinin büyüklüğü, alerjik rinit (saman nezlesi) ve vazomor rinit, kronik sinüzit, daha çok çocuklarda görülen geniz eti, yaşla birlikte burun salgısının azalması, kadınlarda görülen östrojen hormonu fazlalığı gibi hormonal nedenlerle uzun süreli ilaç kullanımına bağlı rinitler, sıklıkla görülmektedir. Orta burun bölmesi yani burun kemiğinde görülen eğrilikler, burun tıkanıklıklarının en önemli nedenidir. Bu tür eğrilikler, yerleşim yeri ve tıkayıcı özellikleri açısından hastaya göre değişiklik gösterebilir. Hastanın burun çatısını oluşturan dış kemik ve kıkırdak yapı bozuklukları da, burun kanallarında daralmalara neden olabilmekte ve nefes konforunu olumsuz etkilemektedir.   Deformasyonun sadece burun içinde olduğu durumlarda, septoplasti yani burun orta bölmesi cerrahisi yöntemiyle burun içindeki eğrilikler, yalnızca 30 dakika ile 1 saat arasında süren basit müdahalelerle düzeltilmektedir. Öte yandan eğrilik ve çeşitli deformasyonların burun dışında da görüldüğü kişilerde, rinoplasti yani burun estetik cerrahisi yöntemine de başvurulduğunda, ameliyat ve iyileşme süresi biraz daha uzayabilir.

Burun tıkanıklıkları nedeniyle uygulanan burun ameliyatlarında olduğu gibi, sadece estetik amaçla yapılan ameliyatlarda da en önemli nokta, hastaya rahat nefes aldırmaktır. Burun ameliyatı öncesinde, cerrahın burnun içyapısıyla ilgili bilgi sahibi olması çok önemlidir. Hastanın burnunun içyapısı ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiş olmalıdır. Estetik kaygılarla, aşırı agresif cerrahiler uygulanarak, burun hacminin gereğinden fazla azaltılması hastada nefes darlığına yol açabilir. Bu nedenle burun ameliyatlarında estetik ve işlevsel girişimlerin bir bütün olduğunun bilincinde olarak hastaya uygun olan tedavi biçimi belirlenmelidir.

Burada şunu da özelikle belirtmekte fayda var, Burun kemiği eğriliği cerrahisi özellikle 18 yaşını geçmiş bireyler için rahatlıkla uygulanabilir.  Öte yandan, 18 yaş altı çocuklarda ve yaşlılarda, uygulamanın gerekliliği hastanın durumuna bağlı olarak, doktor tarafından belirlenir. Özellikle çocuk hastaları daha basit yöntemlerle rahatlatmak mümkünse, cerrahiye başvurmamak tercih edilebilir. Yüz burun gelişimi ergenlik döneminin sonuna kadar devam ettiğinden, kontrolsüz yapılan septoplastiler ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle çocuk yaşlarda, çok büyük hasarlar ve ciddi bozukluklar yoksa ameliyatın geciktirilmesi daha doğru olacaktır.

Burun estetiği fiyatları konusunda bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

Kimlere burun estetiği ameliyatı yapılması uygundur?

Aslında yukarıdaki sorunun birçok farklı yanıtı çıkabilir ve herkesin bunun için makul bir yanıtı olabilir. En kısa ifadeyle sağlık sorunları olanlara burun estetiği  ameliyatı yapılması uygundur deyip işin içinden çıkılabilir. Ya da kişinin mutsuz olması durumunda burun estetiği ameliyatı gerektiği belirtilebilir. Bu da bir başka mantıklı yanıttır. Ama her ikisi içinde alt temel kriter ne nedenle yapılırsa yapılsın kişinin bu ameliyata uygun olup olmadığıdır. Kişinin yaşı, başka sağlık problemlerinin olup olmaması burun estetiği ameliyatı yapılıp yapılmayacağının kararının verilmesinde etken olan nedenlerdendir. Eğer kişinin yaşı uygun değilse bu ameliyatların yapılması uygun değildir. Kişinin kadın ya da erkek fark etmeksizin kemik gelişimi tamamlanmadan burun estetiği yapılmasının ciddi riskleri vardır. Ama

Dr.Abülkadir Göksel Kulak Burun Boğaz

Dr.Abülkadir Göksel Kulak Burun Boğaz

kişide yaşanan sağlık sorunu yaşam kalitesini etkiliyorsa o zaman yaşa bakılmaksızın bu ameliyatın yapılması gerekmektedir. Örneklem vermek gerekir ise kişinin çene yapısında yaşanan sorunların bazılarında olay burun içerisinde yaşanan eğriliğe bağlanabilmektedir. Kişinin ağrılarının geçmemesi ve çene cerrahisinin tedavisine yanıt vermediği vakalarda burunla bağlantılı olduğu ortaya çıkabilmektedir. Bu ise kişinin sürekli kulaklarına ve yüzüne yansıyan ağrılara neden olabilmektedir. Bu durumla ağrı eşiğinin de düşük olduğu durumlarda bu ameliyatların biran önce yapılması kişinin yaşam kalitesi için çok çok önem taşımaktadır. Bir başka benzer durum ise ileri sinüzit vakalarında görülebilmektedir.

Sinüzit hastalığı geçmediği ve tedavi edilmediği zaman kişinin vücudunda başka sağlık problemlerinin olmasına neden olabilmektedir. Sinüzitin şiddetine göre düzenli burun akıntı kişinin yaşam kalitesini ciddi bir biçimde düşürmekte ve gündelik yaşamda aksayan şeylerin olmasına rutin hayatını sürdürmesine engel olacak durumlara neden olabilmektedir. Bu durumda da ilgili uzmanın kabul etmesi durumunda bu ameliyatların yapılması gerekmektedir.Aksi halde kişinin yaşam kalitesi düşmektedir. Kişiden bu tür durumlarda ise istenen verim elde edilememektedir.   Bir başka durum ise tamamen psikolojiktir. Kişi yüzünde burnundan çok rahatsız olmaktadır ve bir noktadan sonra bu onun için takıntı haline gelmekte ve kişinin psikolojisi ciddi anlamda bozulmaktadır. Kişinin ruh sağlığının bozulması ise birçok şeyin aksamasına neden olmaktadır ve bu durum ilerledikçe kişi toplum içinde ötekileşmekte ve ıssızlaşmaktadır. Sadece bununla da kalmamakta ruh sağlığının bozulması kişi de bedensel hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Tüm bunlara izin vermemek adına bir uzman doktor( psikiyatr) ile görüşülerek sorun çözülmezse bu ameliyatın yapılması daha mutlu bir birey ve daha mutlu toplum için gerekli olan durumdur. Tüm bunların ötesinde asıl kriter ise baştan söylememiz gerekeni en sona bırakmış olarak kişinin ameliyat için uygun olup olmadığıdır. Eğer kişinin ameliyatı engelleyecek bir sağlık durumu varsa gerekçesi ne olursa olsun burun estetiği ameliyatı yapılmaması ve hastalığın geçmesi beklenmelidir. Hastalık geçtikten sonra eğer burun ameliyatı olacak kişi için riskler içermiyor ise bu ameliyat gerçekleştirilmelidir. Örnek vermek ise kişi kronik şeker hastası ise, tansiyon problemi var ise, akut kalp problemleri var ise ameliyat burun estetiği ameliyatı bile olsa risk taşımaktadır ve riskler giderilmeden ameliyat olunmamalı eğer illa burun estetiği ameliyatı gerekiyorsa en az riskli olana bir uzman ile konuşarak karar verilmelidir. Unutulmamalıdır ki hayat değerlidir ve asıl olan hayatı seçmektir. Burun estetiği ölümcül bir ameliyat değildir. O yüzden riskler iyi analiz edilerek doğru plastik cerrahı ile bu işlere girilmelidir. Aksi halde istenmeyen ve telafisi olmayan sorunlar ortaya çıkabilecektir. Sadece keyfiyet için yapılan burun estetiği ameliyatlarından önce tüm parametreler iyi irdelenmelidir.

Op.Dr. Abdülkadir Göksel Gaziantep’te doğdu ve ilk, orta öğrenimini Gaziantep’te tamamlayarak İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi. Fakülte yıllarında Ingiltere ve Ispanya’da klinik staj ve çalışmalarda bulundu. 1993 yılında Istanbul Tıp Fakültesi’nden Tıp Doktoru olarak mezun olarak, 1998 yılında Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanlığı’nı aldı. Uzmanlık eğitimi yıllarında özellikle Horlama ve Uyku Apnesi, Fonksiyonel Burun Cerrahisi konularına ilgi duydu ve bu konularda araştırmalar yaptı. Eğitim süresi içerisinde gerek yurt içi, gerek yurt dışında otuzdan fazla kongre ve kursa tebliğ ve posterler ile katıldı. Avusturya’da Center of Anatomy and Cell Biology of Vienna Medical University’de yüz estetik cerrahisinin kendi alanında önemli isimlerinden Giovanni Botti ile birlikte çalıştı. Chicago’da Amerikan Rinoloji Derneği Başkanı Prof.Dr.Howard L. Levine’den sinüzit tedavisinde son derece yeni bir teknik olan ‘Balon Sinoplasti’ eğitimi aldı. İrlanda’da Royal College of Surgeons in Ireland’da yüz plastik cerrahisi ile ilgili bir çok çalışma ve kadavralar üzerinde araştırmalar yaptı. Dünyanın en iyi yüz plastik cerrahları arasında yer alan Prof.Dr.Bahman Guyuron ile Cleveland Case Western Reverse University’de birlikte çalışma imkanı bularak, rinoplasti ve migren cerrahisi ameliyatları konusunda ki deneyimini artırdı. Yurt içinde ki kongrelerin yanı sıra Asya, Avrupa ve Amerika’da ki uluslar arası yüz plastik cerrahisi akademilerinin düzenlediği kongrelere bir çok kez konuşmacı olarak davet edildi. Asistanlık yıllarından itibaren meslek yaşamında 14.000′den fazla ameliyat yapan Abdülkadir Göksel’in, özellikle burun estetik cerrahisi, horlama, sinüzit ve endoskopik gözyaşı kesesi ameliyat sayıları standartların üzerindedir. Her yıl Türk ve yabancı bir çok asistan ve uzman doktor ameliyatlarını izlemek için konuk olmakta ve Dr.Abdülkadir Göksel’in kendine özgü Rinoplasti tekniğini öğrenmek istemektedir. Op.Dr.Göksel Avrupa Yüz Plastik Rekonstrüktif Cerrahi BOARD sertifikası sahibidir (European Board for Certification in Facial Plastic and Reconstructive Surgery) ve ileri düzeyde İngilizce bilmektedir. Ayrıca European Rhinoplasty Society,European Academy of Facial Plastic Surgery, Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği, Türk Fasiyal Plastik Cerrahi Derneği, Türk Rinoloji Derneği, Türk Kulak Burun Boğaz Vakfı, İstanbul Tabipler Odası üyeliği bulunmaktadır. K.B.B. alanındaki yayınları ve teknolojiyi yakından takip eden Dr. Abdülkadir Göksel, Horlama, Estetik Burun Cerrahisi, Alerji ve Sinüzitler, Endoskopik Gözyaşı Kesesi Ameliyatları gibi konularla ilgili olarak bir çok kez televizyon ve radyo programlarına davet edilmiş ve bilgi vermiştir. Rinoİstanbul kliniğinin kurucusu olan Dr. Abdülkadir Göksel hastalarına 15 yıldır aynı çatı altında hizmet vermekte olup, kendisi aynı zamanda “www.kulakburunbogaz.com ” web sitesinin editörlüğünü yapmaktadır.

YORUMLAR

*

Kulak Burun Boğaz
Kulakburunbogaz.com'a Hoşgeldiniz; Size daha hızlı yanıt verebilmemiz için, hangi konuda bilgi almak istediğinizi belirtir misiniz?
WordPress Image Lightbox