Yüze yakışacak olan burun şekli nasıl seçilir

Yüze yakışacak olan burun şekli nasıl seçilir

 

Yüze yakışacak olan burun şekli nasıl seçilir? Op.Dr. Abdülkadir Göksel bilinmeyenleri anlatıyor!

Burun estetiğinde kişiye uygun burun şekli belirlenirken simetri ve orantının yanında kişinin yüz tipi de dikkate alınır. Yüz tipinizse yüzünüzün şekline, yaşınıza, cinsiyetinize, etnik kökeninize ve hatta kişiliğinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yüz tipinize uygun burun şekli her ne kadar cerrahınızla birlikte size özel olarak verilmesi gereken bir karar olsa da, toplumda kabul görmüş bazı estetik yargılar bulunmaktadır.

Yüz profili düzenlenirken burun şeklinin önemi

Sadece ön cepheden değil profilden de burun şeklinin yüze uyum sağlaması gerekir. Buruna şekil verirken, profil görüntüsünü etkileyen bazı temel oran ve açılar bulunur; alın-burun açısı, burun- dudak açısı, burun-çene açısı, çene-boyun açısı, kulak-burun büyüklüğü oranı, alın-burun-çene- oranları gibi. Bu oran ve açıların da birbiriyle dengeli olması gerekir. Örneğin profilden bakıldığında büyük duran bir buruna şekil verirken alnın ve çenenin açısına da dikkat edilmesi gerekir aksi takdirde istenilen simetri ve estetik görünüm yakalanamaz.

Daha fazla bilgi için: Yüz Tipine Uygun Buruna Nasıl Karar Verilir?  

YORUMLAR

*

Kulak Burun Boğaz
Kulakburunbogaz.com'a Hoşgeldiniz; Size daha hızlı yanıt verebilmemiz için, hangi konuda bilgi almak istediğinizi belirtir misiniz?
WordPress Image Lightbox