Burun Estetiği ve Ameliyatı

Burun Estetiği ve Ameliyatı nedir ?

Estetik yıllardan beri var olan bir kavram olmakla beraber son dönemlerde çok sıkça karşımıza çıkmaya başlamıştır. Gerek

Burun estetiği nedir

Estetik burun ameliyatı görseli

kadın, gerek ise erkeklerin yaşamında önem taşıyan konulardan biri halin gelmiştir. Bunun en temel iki nedeni vardır. Bunlardan ilki sağlık şartlarının gerektirmesidir. İkinci neden ise zorunluluklardır. Yani yaşanan bir sağlık sorununa istinaden yapılması zorunlu hale gelen müdahalelerdir. Örneğin kişinin geçirdiği bir kaza sonrası vücudunun herhangi bir yerinde oluşan sorun nedeniyle estetik dediğimiz plastik cerrahi yöntemlerine başvurulabilir.Plastik cerrahinin halk arasındaki ifadelendiriliş biçimi estetiktir ve birçok alanda estetik yapılabilmektedir. Yüz, burun, göğü vb. birçok plastik cerrahi yöntemi mevcuttur. İşte bu estetiklerden biri de burun estetiğidir. Peki nedir burun estetiği? Biz bu yazıda bu sorunun yanıtı vermeye çalışacağız. Burun estetiği veya rinoplasti, buruna kalıcı şekil verme, burun şeklini düzeltme ve estetik olarak burun şeklini değiştirme anlamını taşır. Tıp dilinde rinoplasti, burun estetiği ameliyatı anlamına gelir. Burun ameliyatında burun tıkanıklığına neden olan burun eğrilikleri ( deviasyon ), burun eti büyümesi ( konka hipertrofisi ) , ve sinüzit ayrıca cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Burun estetiğinin en temel nedeni sağlık sorunlarıdır. Burun içinde yer alan bir et vb. durumla buruna müdahale etmek gerekebilir. Bazen burunda doğuştan ya da sonradan oluşan eğrilikler vardır ve bu kişiyi çok rahatsız edebilir. Bu tür durumlarda burun estetiği yaptırmak sağlık açısından bir zorunluluktur. Burun estetiğinde en temel amaç burunun yüz üzerinde yer alan orantısız görüntüsünü ortadan kaldırmaktır. Yani estetik olarak görüntünün düzelmesine temel bir katkısı vardır. Burun ameliyatından burun estetiği biraz daha farklıdır ve olayın ikinci aşaması olarak kabul edilebilir. Burun ameliyatı sağlık sorunları nedeniyle yapılması gereken basic ameliyatlardır ancak burun estetiği bazen bu ameliyatlardan sonra karşımıza çıkabilen bir ikinci adımdır ve yapılan ameliyatın daha özel sonuçları doğurması için yapılırlar. Bazen ise keyfi olarak yapılır. Zira kişi kendisini çok güzel bulmasına rağmen burnunu beğenmemektedir, bu durumda da bir plastik cerrahına giderek gerekli burun estetiğini yaptırır. Estetik burun ameliyatı    yüz gelişimi tamamlandıktan sonra yapılabilir.

Burun estetiği ve ameliyatı

burun estetiği

Bu sınır kabaca genç kızlarda 16-17 yaş, erkeklerde ise 17-18 yaş olarak verilebilir. Burun estetiği ameliyatta yapılması gereken işlemlere göre 1.5- 2.5 saat sürer. Burun ameliyatında burun üzerine konan termoplastik kalıp, burunda 7 gün kalır. Burun estetiği genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilmektedir.Ameliyat burun delikleri içinde yapılan kesiklerden yapıldığından ameliyat sonunda görünür olarak  bir yara izi kalmaz. Geniş burun kanatlarının daraltılması ve burun deliklerinin küçültüldüğü durumlarda ise burun kanadı kıvrımlarında kalacak şekilde 5-6 mm uzunluğunda kesiler olmaktadır, ancak bu izler tam kıvrım yerinde olduğundan dikkat çekmemektedir. Burun estetiği ve ameliyatı ortalama iki saat sürmektedir. Burun ameliyatı risk taşımayan bir ameliyattır e sonrasında kişi rahatlıkla yaşamına devam eder sadece bir süre burnunun sargılı kalması gerekmektedir ve ama bu durum kişinin herhangi bir sorun yaşamasına neden olmamaktadır.

 

Kişi bu cerrahi müdahaleden sonra rutin yaşamına devam edebilir. Bir süre doğal olarak şişlikler, ağrılar olacaktır ama bu da gün be gün azalarak iyileşmeye bağlı olarak düzelmektedir. Burun estetiği mutlaka bir uzman doktora yaptırılması gereken bir ameliyattır. Ülkemizde plastik cerrahinin bu kadar popüleşmesiyle birçok uzman otaya çıkmakla eğer bu işlemin yapılması gerekiyorsa mutlaka bu konuda uzmanlığı olan, iyi bir okuldan mezun olmuş ve sağlam referansları olan uzman hekimler tercih edilmelidir.

Burun estetiği yaptırılması zorunlu olan durumlar nelerdir?

Burun estetiği ve ameliyatı Burun gelişme dönemleri olan çocukluk ve ergenlik dönemde buruna gelen darbeler ve travmalar, ileriki yaşamda burunda şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde spor yaralanmaları burun yapısını bozmakta ve burun kemiği eğriliği oluşumuna neden olmaktadır. Ülkemiz insanlarının burun yapısı genellikle iri ve kemikli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden burun eğriliği daha sık görülmekte ve kırık burun vakalarıyla çokça karşılaşılmaktadır. Eğrilikler kimi vakalarda gözle görülmez ve muayeneyle tespit edilmektedir.  Burundaki bu tür deformasyonları kaderci bir anlayışla karşılayıp, öyle yaşamaya devam etme eğilimindeyiz. Aslında bunların tedavisi burun estetiği ameliyatıyla yapılmaktadır.

 

Burun estetiği ameliyat sürecleri

Burun estetiği

Eğri ve kırık burun nefes almayı güçleştiriyor ve bundan dolayı burun estetiği ameliyatı yapılmaktadır.Eğri ve kırık burnun diğer nedenlerini şöyle sıralayabiliriz: Doğuştan eğrilik, trafik kazaları, yanlış yapılan ameliyatlar birtakım sekonder cerrahi, tıbbi işlemler sonrasında görülen şekil bozuklukları… Bu tip bozuklukları olan, eğri burnu olan hastalar genellikle nefes alma güçlüğü de yaşamaktadır. Sağlıkla nefes alamama kişinin hayatını direkt ve dolaylı olarak olumsuz etkiler. Uykuda rahat nefes alma, kaliteli uyku uyuma, spor yapmanın önünde ciddi bir engel teşkil eder. Rahat nefes alamamak kişinin ruh halini etkiler ve özgüven bunalımına neden olur. Dolayısıyla burun estetiği işlemiyle yapılacak bir müdahalede, hem eğriliği ve çökmeyi düzeltirken hem de nefes yolu açılır. Müdahaleyi yapacak tecrübeli bir hekim mutlaka bunları göz önüne alarak planlama yapar.

 

Burun estetiği ve ameliyatı Burnu eğer bir binaya benzetirsek, buna ait taşıyıcı kolonları kıkırdak yapıları oluşturmaktadır.Darbeli burunda ya da sekonder burun dediğimiz daha önce yapılan ama eksik ya da hatalı gerçekleştirilen ameliyat sonrasında kıkırdak yapılarda eğrilme, eksiklik ve buna bağlı çökmeler ortaya çıkmaktadır. Doğuştan gelen burun eğriliğin de orta duvar olarak adlandırılan septum eğrilikleri bazen burun dış görüntüsüne de yansımaktadır. Tedavi için yapılan burun estetiği ameliyatında hedefler bellidir. Eksik olan parçalar tamamlanır. Eğer kıkırdak dokuda bir eksiklik varsa, bu kendi vücudumuzdan doğal olarak alınıp yerine konur, eğri parçalar, özel yöntemlerle düzeltilir. Kıkırdak ihtiyacı burnun tabanından, kulak kıkırdağından ya da kaburga kemiklerinden alınmak yoluyla karşılanır.  Septum ve yan burun kemiklerindeki eğrilikler özel tekniklerle düzeltilir. Burundaki eğrilik ya da kırığın boyutları önemlidir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonda hasta acı ya da ağrı hissetmez. Operasyon 2-3 saatte tamamlanır. Hasta 1 gün sonra taburcu olur. Burnun dış kısmında iz olmaz. Çünkü burun içinden müdahale edilir. Ameliyat sonrasında oluşacak morluk 7 gün içinde yok olur. Şişliklerin kaybolması 2 haftanın sonunda gerçekleşir. Burnun tam olarak iyileşmesi için 3 ay ila 6 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. Bunlar yapıldığı için hasta artık daha düzgün ve daha kaliteli nefes almaya başlar. Uykuda rahat nefes alır verir, spor yapmanın keyfini çıkarır ve özgüveni yerine gelir.Burun ameliyatı için alt yaş sınırı vardır bu sorunun yanıtı şu şekildedir.

Dr. Göksel Kanal D Doktorum Programında

Çok acil bir burun eğriliği ya da kırık burun durumu yoksa kadınlarda 17, erkeklerde 18 yaşından itibaren eğri ve kırık burun estetik ameliyatı yaptırılabilir. Çünkü vücut, gelişimini bu yaşlarda tamamlamış olur. Ama eğer gençte ya da çocukta çok acil bir durum varsa bu süre beklenmez.Fakat burada asıl önemli olan konu bu rahatsızlığın ihmal edilmemesi gerektiğidir Eğri burun, hastanın kaderi değildir. Bu konuda deneyimli doktorların tedavi yollarıyla hastalar bu sorunlarından rahatlıkla ve kurtulabilirler.  Burun estetiğinin zorunlu olduğu durumlarda asıl olan kişinin en doğru biçimde sağlığına kavuşmasıdır.Burun estetiği ve ameliyatı

RANDEVU AL
Sohbeti Başlat
Kulakburunbogaz.com'a Hoş geldiniz; Size daha hızlı yanıt verebilmemiz için, hangi konuda bilgi almak istediğinizi belirtir misiniz?